Nutrie v Tojicích si nejen nakrmíte, ale i pohladíte

Pokud máte rádi zvířata a nebojíte se s nimi potkat na vzdálenost pouhých několika centimetrů, vyrazte za nevšedním zážitkem do Tojice kousek od Plzně. V této malé obci na vás čeká velmi netradiční podívaná a zážitek.

U zdejšího Bílého potoka se zde můžete přímo tváří v tvář potkat s početnou skupinkou nutrií, a to zejména, pokud máte s sebou něco na zub. Za touto přírodní raritou sem chodívají nejen místní, ale přijíždějí i turisté ze vzdálenějšího okolí.

Místní nutrie si na návštěvníky natolik zvykly, že se nebojí přijít přímo až k vám, a doslova se dožadovat potravy. Z jednoho páru, který se tu usadil v roce 2002, se časem rozrostla rodinka, čítající několik desítek, až stovku kusů. Takže se nebojte, že by jich za vámi aspoň pár nepřišlo.

Hned vedle mostu, kde se nejčastěji shromažďují, je malé parkoviště pro auta a dětské hřiště. Přímo u potoka se můžete posadit, popřípadě pečivo navíc přenechat pro další příchozí ve speciální dřevěné bedýnce.

I když je u nás nutrie považována za invazní druh, toto je výborné místo pro rekreaci, načerpání energie, a sledování přírody v akci. Samotné nutrie tu ničemu neškodí, a pokud je zrovna nekrmíte, můžete je pozorovat, jak se pasou na trávě či dovádějí ve vodě.

Pokud se přeci jen bojíte divokých zvířat, není důvod. Nutrie agresivní nejsou, pouze mají tendenci se vám sápat po nohou, když máte jídlo. Jakmile ale vytáhnete z pytlíku suchý rohlík, není úniku. Jsou opravdu vytrvalé, a nechaly by se krmit téměř nonstop. Při podávání menších kousků si akorát dávejte pozor – nutrie vás mohou lehce stisknout zuby nebo kousnout do prstu. V tomto případě je lepší zvolit rukavice. Na rozdíl od ZOO vám tu ale nikdo v jejich krmení bránit nebude, a pokud se jim bude chtít, můžete si opatrně dokonce některou z nich pohladit.

A co taková nutrie tedy žere? Mezi nejčastější dobroty, které sem lidé nosí, je suché pečivo, zejména chléb, vhodné na okusování a broušení zubů. Ze zeleniny pak můžete zvolit mrkev nebo řepu. Vysokou energetickou hodnotu mají kukuřičné klasy, proto s nimi zacházejte v opatrném množství. Nutrie si též pochutná na pařených bramborách.

Jestliže rádi pozorujete zvířata v přírodě a v jejich přirozeném prostředí, za nutriemi byste někdy měli určitě vyrazit.